Meijer 10 for 10, Get the 11th Free Sale 10/8-10/14

Welcome to the Meijer section of A Mitten Full Of Savings! Here you will find tons of great deals for this week, as well as need-to-know Meijer tips. So after checking out this deal, stay for a while to get acquainted with this site and the Meijer section of the blog! And be sure to join our Meijer Facebook Group!

Do you LOVE the deals we post? Help us continue to grow by sharing the deals with those you know that are Meijer Shoppers! Also take a moment to sign up for the Meijer ONLY Newsletter! 

Meijer 10 for 10, Get the 11th Free Sale 10/8-10/14

 

meijer 10 for 10 get the 11 free

And it’s time for another Meijer 10 for 10 sale! Here are a few tips on HOW the Meijer 10 for 10 sales work:

  • You do not have to buy 10 items, to get 1 for $1.00.
  • If you want the 11th item for FREE, you DO need to buy 10 of the participating 10 for 10 items, to get the 11th one for free.
  • Keep in mind that many items are marked a $1.00 every day. However, only the participating items are part of the 10 for 10 sale (to get the 11th for free)

Get MORE awesome how to shop the 10 for 10 sale tips before shopping!

Tips to help you save money:

New sale starts Sunday 8/13 at 6 a.m. **If you are in the Sunday Market** You can check out the Meijer Preview here.

**********************

Stonefire Mini Naan, 7.5 oz- $1.00

Final Cost- FREE!!! 

Baby-Cut Carrots, 16 oz or Organic Baby Carrots (usually Earthbound Farm Brand), 12 oz- $1.00

Final Cost- FREE!!! 

Hormel Natural Choice Snacks, 2 oz- $1.00

Final Cost- FREE!!!

Pillsbury Biscuits, 6-10.2 oz Cinnamon Rolls with Icing, 7.3 oz, or Crescent Rolls, 4 oz- $1.00 

Pay- As low as .50 ea wyb 2- .67 ea wyb 3— After Rebate FREE ea wyb 2 – .34 ea wyb 3

 

Oscar Mayer Basic Lunchables, 3.1-4.4 oz- $1.00

Chobani Greek or Flip, 5.3 oz- $1.00

Chobani Smooth Traditional Yogurt, 2pk/5.3 oz- $1.00

Campbell’s Chunky Soup, 18.6-19 oz, excludes bowls- $1.00

Final Cost- as low as .75 ea wyb 4- .90 ea wyb 5

Progresso Vegetable Soup Classics Soup, 18-19 oz- $1.00

Pay as low as .75 ea wyb 4— After Rebate .50 ea wyb 4

Banquet Pot Pies, 7 oz- $1.00

Michelina’s Entrees- $1.00

Pay .80 cents each wyb 5

Aunt Jemima Great Start Breakfasts, 5.2-6.8 oz- $1.00

Banquet Sausage 6.4 oz- $1.00

Meijer Pasta Sauce, 24 oz- $1.00

Bush’s Variety Beans or Chili Beans, 15-16 oz- $1.00

Final Cost- .63 wa eyb 2

Del Monte Canned Vegetables, 11-15.25 oz- $1.00

General Mills Chex Mix, 8.75 oz- $1.00

Lay’s Stax, 5.5-5.75- $1.00

Coke, 7UP or Pepsi Products, 2L- $1.00 + deposit

Red Yellow or Orange Bell Peppers- $1.00

Dole Classic Romaine or Greener Selection Salad, 9-12 oz- $1.00

Dole Classic Cole Slaw, 14 oz- $1.00

Greenhouse Cucumbers or 4 count Sunset mini cucumbers- $1.00

Final Cost- as low as .50 cents

POM Antixidant Super Tea, 12 oz- $1.00

Final Cost- .50 cents 

Large Mangos- $1.00

Crusty French Baguette, 6-8.5 oz- $1.00

King’s Hawaiian Rolls, 4pk/4.5 oz- $1.00

Del Monte Fruit Naturals Fruit Cups, 7 oz- $1.00

Hormel Rev Wraps or bites, 2-2.7 oz- $1.00

Final cost- As low as .25 cents 

Eckrich Bolgona or Cotto Salami, 10-12 oz- $1.00

Bar S Meat, Chicken or Turkey Franks, 16 oz – $1.00

Final Cost- As low as .50 ea wyb 2– .73 ea wyb 2

John Morrel Sausage Rope, 7 oz- $1.00

Kraft Snack Trios- $1.00

Meijer Cheese, Fruit and Nut Snacks, 1.5 oz- $1.00

Artisa Cottage Cheese, 5.3 oz- $1.00

Breakstone’s Cottage Cheese Doubles, 4.7 oz- $1.00

Simply or Tropicana Singles, 11.5-12 oz or Sunny D, 64 oz- $1.00

Meijer Crescent Rolls, 8-11.25 oz- $1.00 

Totino’s Party Pizza, 9.8-10.9 oz or Pizza Rolls, 7.5 oz- $1.00 

Meijer Frozen Vegetables, 12-16 oz- $1.00 

Green Giant Frozen Vegetables, 7-10 oz- $1.00 

Meijer Frozen Sandwiches- $1.00

Ore-Ida Easy Extra Crispy Potatoes, 4.5-4.75 oz- $1.00 

Meijer 10 count waffles- $1.00 

Glaceau vitaminwater or Vitaminwater zero, 20 oz- $1.00

Nestle Pure Life Splash, 6 pk- $1.00

V8 Fusion, Splash, or V8 Vegetable Blends, 8-16 oz- $1.00

Meijer Canned Fruit, 14.5-15.25 oz- $1.00

Hunt’s Snack Pack Pudding or Gels, 4pk- $1.00

Betty Crocker Cake Mix, Brownie Mix- $1.00

Jell-O Pudding or Gelatin- $1.00

Meijer Brown Sugar or Powdered Sugar, 1 1lb bag- $1.00

Hershey’s or Mars King Size Candy Singles, 2.18-5 oz- $1.00

Theater Box Candy- $1.00

Final Cost- .63 ea wyb 2

Meijer Dressing, 16 oz $1.00

Meijer Croutons, or Olives- $1.00

Meijer Chunk White Chicken, 5 oz or Starkist Chunk White Tuna in Water, 5 oz or Tuna Creations- $1.00

Knorr Pasta or Rice Sides- $1.00

Idahoan Mashed Potatoes, Cups or Casseroles- $1.00

Rosarita Refried Beans, 16 oz- $1.00

Old El Paso Mexican Food, 4-16 oz- $1.00

Pay as low as .25– After Rebate- FREE/MONEYMAKER– .50 cents

 Meijer Tomatoes, 26-29 oz- $1.00

Clif or Larabar Bars- $1.00

Pay as low as .75 ea wyb 2After Rebate– .50 ea wyb 2

Meijer Pretzels, 10-15 oz or Puffs- $1.00

Austin Sandwich Crackers, 5.5 oz or Bugles, 7.5 oz- $1.00

Stauffer’s Animal Crackers, 10-11 oz- $1.00

Hostess Sweet Goods, 2.55-4.75 oz- $1.00

Meijer Popcorn, 8.7-10.5 oz- $1.00

Slim Jim Giant, .97 oz or 4 count sticks- $1.00

Caramel Apples, 1 count- $1.00

Hampton Farm’s In-Shell Salted Peanuts, 8 oz- $1.00

Champion 6″ Personal Size Pizza- $1.00

Fiorucci Panino Twin Pack, 1.5 oz- $1.00

Land O’Frost Deli Snackers, 2 oz or Meijer Pepperoni, 2.5 oz- $1.00

Fairlife, 11.5 oz- $1.00

Promised Land Dairy Single Serve Milk 14 oz- $1.00

Mountain Dew Kickstar, 12 or 16 oz- $1.00

Rockstar, 16 oz- $1.00

Sparkling Ice, 17 oz bottles- $1.00

  • $0.50/2 Sparkling Ice 8/27/17 SS Exp 10/21/17
  • $1.00/4 Sparkling Ice 8/27/17 SS Exp 10/21/17

Final Cost- .75 each

Nabisco or Kellogg’s Go Cups- $1.00

Meijer Soft Cookies, 7.1-8.9 oz- $1.00

Campbell’s Gravy, 10.5 oz- $1.00

Meijer 100% Pure Pumpkin, 15 oz or Evaporated Milk, 12 oz- $1.00

Hunt’s Manwich Sloppy Joe Sauce, 15-16 oz or Spam Singles, 2.5 oz- $1.00

Open Pit BBQ Sauce, 18 oz- $1.00

Hunt’s Ketchup, 24 oz- $1.00

Kraft Original Mac + Cheese, 7.25 oz- $1.00

Rice-A-Roni or Pasta Roni, 4.2-7.2 oz- or Rice-A-Roni or Pasta Roni Cups- $1.00

Final Cost- .50 cents 

Campbell’s SpaghettiO’s Canned Pasta- $1.00

Zatarain’s Rice Mix or Cups- $1.00

Sprout or Earth’s Best Organic Pouches, 3.5-4.2 oz- $1.00

Final Cost- .50 ea wyb 2

Meijer Aluminum Foil, 25 sq feet- $1.00

Renuzit Adjustable Cone Gel Air Freshner, 7 oz- $1.00

  • B4G2 Renuzit Adjustables Air Freshener Cones – 10-1-17 RP; Maximum Value $2.20 (exp 10/15/17)

Final Cost- .67 ea wyb 6

Meijer Reclosable Snack or Sandwich Bags, 40 count- $1.00

Dawn Dish Soap, 8 oz- $1.00

  • $0.25/1 Dawn Dishwashing Liquid – 9-24-17 PG; Includes 8 oz or Larger Only; Excludes Trial and Travel Size; Limit of 2 Like Coupons Per Household Per Day (exp 10/21/17)

Final Cost- .75 cents 

Glade Aerosol Spray, 8 oz or Solid, 6 oz- $1.00

Travel or Trial Sizes Products- $1.00

Softsoap or Dial Liquid Hand Soap, 7.5 oz- $1.00

Meijer Bath Puffs- $1.00

Colgate Toothpaste or Close-Up, 4 oz- $1.00

Final Cost- .50 cents

Meijer Shave Cream, 10 oz- $1.00 

Ivory Bar Soap, 3 count-$1.00 

Final Cost- .75 cents

Meijer Cough Drops, 25 to 30 count- $1.00 

Select Lip Care Products- $1.00

9 Lives, 4pk/5.5 oz, Blue Buffalo, 3 oz, Nutrish, 2.8 oz $1.00

Beyond or I and Love and You 3 oz. or  or Purely Wet Cat Food 2 oz

 IAMS, 13.2 oz or Pedigree Wet Dog Food, 22 oz- $1.00

Purina ONE Wet Dog Food, 13 oz, or Alpo T-Bonz Dog Treats, 4.5 oz- $1.00

Canine Carryouts, 5 oz- $1.00 

  • $1.00/4 Canine Carry Outs Dog Snacks – 10-1-17 RP (exp 11/26/17)

Final Cost- .75 ea wyb 4

Select Live Fish or Single Suet- $1.00

Nutrish Wet Cat Food, 2.8 oz0 $1.00

Nature’s Recipe Wet Dog Food, 2.75 oz- $1.00

 

 

Tatanisha
Thanks for stopping by! I'm Tatanisha! When I'm not blogging about ways to save money, frugal lifestyle, easy recipes, or my latest travel adventures, you can find me over at This Worthey Life! I'm always looking for ways to save money, but value quality over quantity. I enjoy reading and also finding out ways to keep up with the latest social media changes!
Tatanisha
Tatanisha

Latest posts by Tatanisha (see all)

Comments

  1. This break down is helpful. Thank you.

  2. Couldn’t find the Naan coupon!

  3. How often does meijer have their 11 for $10 sale?

Speak Your Mind

*